T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TEKİRDAĞ / SÜLEYMANPAŞA - Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize geldi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk İlimiz Programı kapsamında ilk olarak  Çerkezköy İlçemizde hayırseverlerle kahvaltıda buluştu. 


Programa Vali Aziz Yıldırım, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, , İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, hayırseverler ve öğretmenler katıldı.

Kahvaltıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Sayın Sayın Ziya Selçuk;” Hayırseverler tarafından yapılan yatırımlara bakıldığında gurur verici bir tablo ile karşılaşıyoruz. Uzun süredir gelmek istediğim bir şehir burası. Bütün illerle ilgili analiz yaparken Tekirdağ´da bulunmayı listemize almıştık. O yüzden burada olmak onur vericidir. Herkesin parası olabilir ama hayırsever olamaz. Çocukların hizmetine yönelik bir takım eserler ortaya koymak herkese nasip olmaz. Buraya gelen hayırseverlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Türkiye´de hayırseverler tarafından yapılan yatırımlara baktığımızda ülkemiz için gurur verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Bizim, temel hedefimiz bu ülkenin çocuklarının aydınlığını arttırmak. Bunu neden istiyoruz Çocuklarımız bayrağımızı alsınlar, yükseltsinler, bu ülkenin çocukları olmaktan gurur duysunlar istiyoruz.
Ekonominin eğitimle bağlantılı olduğunu belirterek, ekonomimizin yükselmesi isteniyorsa normal surette eğitimimizin yükselmesi gerekiyor. Bizim ekonomi ile ilgili yapmak istediğimiz bütün hedefler aslında eğitimle ilgili hedeflerdir. “ dedi.


Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Tüm Hayırseverler adına  Mediha Mehmet Tetikol Ortaokulu´nu yaptıran hayırsever Mediha Tetikol´a Teşekkür Belgesi taktim etti. Ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Çerkezköy İlçemizde Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.Çerkezköy ziyaretlerinin ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde  düzenlenen "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" adlı toplantıya katıldı.

 

Toplantı öncesinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk ve Vali Yıldırım ve beraberindekiler Hüma Model Uçak Grubu’nun yaptığı model uçakları inceledi. Ardından “yansımalar” adlı resim sergisi gezildi.


Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Vali Aziz Yıldırım, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kaymakam Arslan Yurt, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.


Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. 


Program, Süleymanpaşa Cumhuriyet İlkokulu Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi’nin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterisi ile devam etti. 


Toplantı, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tekirdağ İçin Çal” adlı video-klibin izlenmesiyle devam etti.


Toplantıda konuşan Valimiz Sayın Aziz Yıldırım; “Dinimizin ilk emri “oku”dur ve hepimiz beşikten mezara kadar ilim öğrenilmesi gerektiğine inanan bir kültürden geliyoruz. Sizler yarınımızı yetiştirecek olan, hepimizin yerini alacak olan gençlerimizi bugünden yetiştiren, yarına hazırlayan, yarının Türkiye’sine ufuk çizen ve o hedeflere ulaşabilmek için insanımızı yetiştiren kişilersiniz. Eğitim ordusu bir milletin en büyük ordularından biridir.  Bu eğitim ordusunun hepsi çok fedakarane çalışmaktadır. Gecesini gündüzüne katarak yarınlara gençlerimizi hazırlamaktalar. Dünyada var olmak istiyorsak, diğer ülkelerle rekabet etmek istiyorsak bunda sizlerin rolü çok büyüktür. Bu milleti hakikaten olması gerektiği yere eğitim ordusuyla taşıyabiliriz. Sizlerin ve hepinizin bu bilinçte olduğuna inanıyorum.” dedi. 


Toplantıda konuşan Bakanımız Sayın Ziya  Selçuk; “İstiyoruz ki bu ülkenin çocukları gururla, şerefle, onurla dimdik ayakta dursunlar ve bu topraklarda mutlu, müreffeh bir şekilde yaşasınlar. Bu çağ başka bir bilgi ve beceri istiyor. Bu çağ ezber temelli eğitimden hoşlanmıyor. Bu çağ senin sorun çözme becerin var mı? Senin ekip çalışmasına yatkınlığın var mı? Eleştirel, yaratıcı düşünebiliyor musun? Akıl yürütebiliyor musun,  yorum yapabiliyor musun? Bu çağın gerekleri bunlardır. Eğitimin evrensel olması lazımdır. Eğer evrensel kodlarla hareket edebilirsek o zaman dünyaya bir mesajımız olabilir. “ dedi.  Öğretmen buluşmalarının ardından  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Şehit Mehmet Şengül ve Ticaret Odası İlkokulunuz Ziyaret ederek öğretmenler, öğrenciler ve veliler  ile bir araya geldi. Ziya Öğretmen ile Öğretmen Buluşmalar Toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Valilik Binasında İş İnsanları ve STK Temsilcileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi.  


Yemekte konuşan Bakan Selçuk; "Bizim okullarımız arasında yüksek fark olursa birileri ben şu okula gitmek istiyorum, şu okula gitmek istemiyorum der. O zaman sınav olur, sınav olursa sistem bloke olur, sistem bloke olursa eğitim amacından sapar. Bu sebeple önceliklerimiz alt yapımızı güçlendirmek ve imkanı daha zayıf olan okullarımızı ortalamaya doğru çekmek. Bu arada da temel gereksinimlerimizi karşılamak. 3 yıllık bir program ilan ettik. Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz 3 yıl içerisinde ay, ay, sene, sene, eğitimde şunu yapacağız. Toplum sakin olsun, belirsizlik olmasın. Nereye neyi harcayacağımız, fizibilitesi, projesi bunların hepsi belli olsun. Kişilerin kafasına göre, şahsi zevke göre karar alınmaz, bu bilimsel metotla alınır. Bu sloganla olmaz, nutukla olmaz, bilimle olur, akılla olur, metotla olur. O sebeple bizim yapmamız gereken şey de Milli Eğitim Bakanlığı´nı bu açıdan değerlendirmek ve yaptığımız değerlendirmeler sonucunda da adım adım her şeyi yerine koymak. Hemen her şeyi yapamayız. Biz burada çatal, bardak üretmiyoruz biz nesiller yetiştiriyoruz. Bu bir kaç ayda değişecek dönüşecek bir şey değil. Zaten bu bir kaç ayda değişiyorsa şimdi çözümünüz, daha sonraki probleminiz olur. Bunun zamanı var. Bunun için bizim parlak, cafcaflı, popüler çözümlere ihtiyacımız yok bunlar geçici pansuman tedbirler olur. Bizim kalıcı değer üretmeye ihtiyacımız var. Bizim doğmamış çocukların hakkını korumaya ihtiyacımız var. Bütün bunları hesaba katarsak eğitimin bir gelecek yatırımı olduğunu görürüz." dedi.Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Malkara ilçemizde düzenlenen "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları" adlı toplantıya katıldı. 


Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Vali Aziz Yıldırım, Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

29-03-201929-03-201929-03-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 29.03.2019 - Güncelleme: 29.03.2019 11:24 - Görüntülenme: 25
Kaynak: Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü.
  Beğen | 0  kişi beğendi