T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TEKİRDAĞ / SÜLEYMANPAŞA - Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Mrt

Bugün kahramanlık destanımız 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü. 

18 Mart’ta Gelibolu´da büyük bir kahramanlıkla kazanılan zafer, sadece Türklerin değil bütün dünyanın hayatını değiştirdi. 

ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJLARI VE SÖZLERİ

* Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlen­meden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım. (Mustafa Kemal Atatürk)

Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muhare­belerini kazandıran bu yüksek ruhtur. (Mustafa Kemal Atatürk)

 

* Harpte iki meş’um (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duva­ra körükörüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlan­tısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız. (İngiliz Başbakanı Asquith)

Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zo­runlu olduğunu anlıyorum. (Churchill)

 Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir. (Churchill)

* Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve se’bat cihetiyle takdir ve senaya liyakati, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşman taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir. (Alman Generali Uman von Sanders)

Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, * Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar. (General Tawshend)

Çanakkale Boğazı’ndaki Türkler ve Almanlar da 18 Mart’ı aralık­sız takip eden sessiz günler, şaşkınlık ve sonra da, büyük bir sevinç uyandırdı. Moral, son derece yüksekti. Kaleler ve tabyalardaki ha­sar da kolaylıkla giderilmiş olmakla beraber, ağır bataryaların cep­hane durumu-ciddiyetini koruyordu. (Robert Rhodes James)

* Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı. (Sami Paşazade Sezai)

 

Mrt

Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY´u bu önemli günde tekrar minnet ve şükranla anıyoruz.

Mrt

Topkapı Sarayı ,Minia türk ve TRT İstanbul Radyosu Ziyaretimizi gerçekleştirdik.

Mrt

Bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 50. si  düzenlenen TÜBİTAK  Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Sergisi’ne İlimizden toplam 4 Ortaöğretim Kurumu ve 1 Bilim Sanat Merkezi ‘nden  5 Öğretmenimiz ve 10 öğrencimizin yapmış oldukları 6 Proje ile katılım sağladık. Serginin sonrasında yapılan Ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Öz katıldı.

Yarışmada Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Gaye Dilek Gezer danışmanlığında öğrencilerimiz Yağmur Dereli ve Bensu Özer’in yapmış oldukları “Tarihsel Perspektiften Müzikle Terapi Yöntemi ve İlgili Alanlarla İşbirliği” isimli proje Tarih Alanında Bölge ikinciliği ödülünü alarak Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan, yarışmaya katılan ve derece alan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederek başarı dileklerinde bulundu.

Şbt

Yarışma ve gösteri gruplarının müracaatları 02.01.2019 - 15.04.2019 tarihleri arasında, http://www.suleymanpasabilimmerkezi.com/yarisma/ sitesi üzerinden yapılacaktır. Müzik yarışmaları 22 – 24-25-26-29-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Tekirdağ Süleymanpaşa Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi salonunda yapılacaktır.

 

            Yarışma Programı:

1.      22.04.2019 Saat : 10:00’da Teknik Toplantı.

2.      24.04.2019 İlkokullar

3.      25.04.2019 Ortaokullar

4.      26.04.2019 Liseler

5.      29.04.2019 Yaygın Eğitim Kurumları

6.      30.04.2019 Kapaniş

NOT: Gösteri gruplarının performans tarihleri müracaatlar tamamlandıktan sonra tekirdagbilsem.meb.k12.tr  adresinden duyurulacaktır.

         İRTİBAT:   Melih PATOĞLU (0 532 462 15 26)

                              Savaş BÖLÜCÜ   (0 505 359 40 45)

Şbt

24.02.2019 Pazar Günü Süleymanpaşa, Çorlu ve Çerkezköy İlçelerimizde yapılacak olan "Bilsem Grup Tarama Uygulaması" olumsuz hava şartları nedeni ile ileri bir tarihe ertelenmiştir. 

Şbt

Merkezimiz Biyoloji Öğretmeni Özge Özerdem İLİK danışmanlığında yapılan Tohum Etkinliğimiz Merkez Müdürümüz Ferruh TOPUZ ve Biyoloji Öğretmeni Özge Özerdem İLİK´in ödül töreni ile öğrencilerimiz ödüllendirildi.

Şbt

Merkezimizi Çorlu Fen Bilimleri Öğretmen ve Öğrencileri Bilim İstasyonlarını Mıstafa BODUR danışmanlığında ziyaret ettiler.

Şbt

Değerler eğitimi kapsamında Bizim Tv stüdyosunda merkezimiz öğrencileri ile Eğitimci Yazar Abdülhamid KAHRAMAN buluştu.

Şbt

Ulusal yarışmalarda dereceye giren öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Okul Müdürleri ve öğretmenleri eşliğinde Vali Aziz Yıldırım’ı ziyaret ettiler.    Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Yıldırım; “Bir çevreniz olsun, arkadaşlarınız olsun. Sporla, müzikle ilgilenin. Bunlar önemli şeylerdir. Eskiden büyüklerimiz dışarı çıkmayın, ders çalışın derdi. Şimdi gençlerimize çıkın dışarı diyoruz. Bunu söylemek zorunda kalıyoruz. Kaynaşmayı öğrenmek, yardımlaşmayı öğrenmek çok önemlidir. Gençlerimiz çok bireyselleşiyorlar. Kendi kendine yetebileceklerini düşünüyorlar. Başkaları ile ilgilenmez hale geliyorlar. Sizlerden diğer arkadaşlarınızı da teşvik etmenizi bekliyoruz. Siz onlara örnek olacaksınız. Hepinizi tebrik ediyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. Sizlerden umutluyuz.” dedi.   Ulusal yarışmalarda dereceye giren öğrencilerden; Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Yuşa Can Dinç ve Bünyamin Tokdemir, TÜBİTAK 26. Bilim Olimpiyatlarında altın ve bronz madalya kazanmışlardır. Namık Kemal Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Zülal Alev Erkan, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen Kış Kupası Yelken Yarışlarında Laser 4.7 kategorisinde Türkiye 1. olmuştur.  Namık Kemal Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Esma Doğa Duran Türkiye Satranç Şampiyonasında 15 yaş kategorisinde Türkiye 1. olmuştur. Süleymanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Elif Esame Paşaoğlu, ÖNDER İmam Hatipler Derneğinin ülke genelinde düzenlediği Kültür ve Sanat Ödülleri Yarışması kapsamında “Yılın Kültür ve Sanat Projesi” kategorisinde “Sosyal Medyayı Bilinçli Kullanma konusundaki başarısı ile 1. olmuştur.

Şbt

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof Dr.  Sayın Ahmet Emre Bilgili ile beraberinde  İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı  Sayın Ramazan Barın ve Eğitim Politikaları Daire Başkanı  Sayın Ahmet Kaya İlimizi ve Bilim ve Sanat Merkezini ziyaret etti.

Genel Müdürümüz ve Daire Başkanlarımız Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen İlimizdeki bütün eğitim yöneticilerimizin hazır bulunduğu Özel Eğitim Uygulamaları Eylem Planının tanıtımının da yapıldığı 14. Eğitim Yöneticileri Buluşmasına katıldı.

Ardından İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde Özel Eğitim Ve Rehberlik bölümlerinde sorumlu Şube müdürleri ve Özel Eğitim Okul / Kurum müdürlerinin hazır bulunduğu  Özel Eğitimi İyileştirme  Koordinasyon Toplantısına başkanlık yaptı. 

Genel Müdürümüz Prof. Dr. Sayın Ahmet Emre Bilgili toplantıların ardından Valimiz Sayın Aziz Yıldırım´ı ve  Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mümin Şahin´i ziyaret ettikten sonra ilimizden ayrıldı.

Şbt

Tübitak 26, Bilim Olimpiyatlarında Tekirdağ Bilim Sanat Merkezi Proje Alanı öğrencilerimizden Bünyamin Tokdemir Fizik Alanında Bronz Madalya,  Yuşa Can Dinç  ise Kimya Alanında Altın Madalya kazanmıştır. Öğrencilermizi ve öğretmenlerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. 

Şbt

 Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi Bilim ve Sanat Merkezi ve Tekirdağ RAM  ortaklığı ile hazırlanan, Tekirdağ Trakya Kalkınma Ajansı ile sözleşmesi imzalanan, 2018 Teknik Destek projeleri kapsamında  desteklenen ve kabul edilen ´´Üstün Yetenekli Bireylerde Kullanılabilecek Farklılaştırılmış ve Zenginleştirilmiş Öğrenme Modelleri´´ projesi 14-18 ocak 2019 tarihleri içinde gerçekleştirilmiştir.

Ock

Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ferruh TOPUZ ve Fizik Öğretmeni Burak GÜRKAN, Tübitak Bilim Olimpiyatlarında başarılı olan proje alanı öğrencileri Bünyamin TOKDEMİR ve Yuşa Can DİNÇ ile birlikte Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan ULUSAN’ı makamında ziyaret ettiler.

Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi proje alanı öğrencisi olan Bünyamin TOKDEMİR, 26. Tübitak Bilim Olimpiyatları Fizik alanında, Yuşa Can DİNÇ ise Kimya alanında 2. Aşama sınavını başarı ile geçerek Kış Okuluna ve Ulusal Takım Seçme Sınavına girmeye hak kazanmışlardır. Tekirdağ Bilim Sanat Merkezi Fizik Öğretmeni Burak GÜRKAN danışmanlığında Olimpiyatlara hazırlanan öğrencilerimiz Nisan ayında 1. Aşama sınavını kazanmış ve Tübitak Yaz Okuluna katılmışlardı. 2008 yılından beri Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi olan Bünyamin ve Yuşa bu başarıları ile üniversite sınavında ek puan ve Üniversite hayatı boyunca Tübitak Bursu almaya da hak kazanmışlardır.

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan da öğrencilerimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, hediye takdim etti.  

Ock

Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi Müzik Birimi Öğretmenlerinin ve Öğrencilerimizin hazırlamış olduğu ´´Barış Manço´´ etkinliğimizde velilerimizi Tekirdağ Öğretmen Evinde 11 OCAK 2019 Cuma Akşamı saat:19:45 den itibaren biletli olarak  aramızda görmekten onur duyarız.

                                                                                                                                                                                                                         Ferruh TOPUZ

                                                                                                                                                                                                                Tekirdağ Bilsem Müdürü.