T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TEKİRDAĞ / SÜLEYMANPAŞA - Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi

Haberler

Ock

Bakanlığımıza bağlı bilim ve sanat merkezlerinin öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik öğretmen alımı yapılacaktır. Başvuru ve başvuruya ait onay süreci  09-16 Ocak 2019 tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir. Öğretmen seçme ve atama sürecine ilişkin iş ve işlemlerin kılavuzda yer alan hükümler doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

 

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Seçme ve Atama Kılavuzu´nu indirmek için tıklayınız.

 

Bilim ve sanat merkezlerine alınacak öğretmenlere ait kontenjan listesi için tıklayınız.

Ock

Merkezimiz proje alanı öğrencisi olan Bünyamin TOKDEMİR, 26. Tübitak Bilim Olimpiyatları Fizik alanında 2. Aşamayı da başarı ile geçerek Kış Okuluna ve Ulusal Takım Seçme Sınavına girmeye hak kazanmıştır. Merkezimiz Fizik Öğretmeni Burak GÜRKAN danışmanlığında Fizik Olimpiyatlarına hazırlanan öğrencimiz Nisan ayında 1. Aşama sınavını kazanmış ve Tübitak Yaz Okuluna katılmıştı. 2008 yılından beri öğrencimiz olan Bünyamin bu başarısı ile üniversite sınavında ek puan ve Üniversite hayatı boyunca Tübitak Bursu almaya da hak kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ara

Hürriyet ve Vatan Şairi Namık Kemal’in Doğumunun 178.Yıl Dönümü nedeniyle Anma Programı düzenlendi.

Anma Töreninde ilk olarak;  Barış ve Özgürlük Parkındaki Namık Kemal Anıtına Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ve Namık Kemal Derneği tarafından, Namık Kemal Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.  

Törene; Vali Aziz Yıldırım,  Garnizon Komutanı Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektör V.  Prof. Dr. Sedat Murat,  Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt,  Sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve daire amirleri katıldı.

Çelenk Sunma törenden sonra, Vali Aziz Yıldırım ve beraberindekiler Namık Kemal Evi´ni ziyaret ederek “Namık Kemal Fotoğrafları ve Veciz Sözler” sergisinin açılışını gerçekleştirdikten sonra sergiyi gezdiler.  

Namık Kemal Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen Anma Programı; Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma  Namık Kemal Derneği Başkanı Sezai Kurt tarafından yapıldı. Program Namık Kemal Lisesi öğrencileri tarafından sunulan orotoryo ile sona erdi.

Daha sonra Vali Aziz Yıldırm ve protokol üyeleri tarafından Namık Kemal Üniversitesi Fuaye Alanında “Namık Kemal’in Eserleri ve Fotoğrafları” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Ara

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde paylaşılan ,aşağıda verilen döküman isimlerini seçerek içeriklere ulaşabilirsiniz.

Ara

Ara

Ara

Ara

         Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi ve Tekirdağ RAM  ortaklığı ile hazırlanan, Tekirdağ Trakya Kalkınma Ajansı ile sözleşmesi imzalanan, ´´Üstün Yetenekli Bireylerde Kullanılabilecek Farklılaştırılmış ve Zenginleştirilmiş Öğrenme Modelleri´´ projesi, Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Teknik Destek projeleri kapsamında kabul edilmiştir.Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliriz.14-18 Ocak tarihleri içinde  Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi ve Tekirdağ RAM Öğretmen ,idarecileri projenin eğitiminde yeralacaklardır.

         Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezi Sosyal Medya Hesapları aşağıda verilmiş olup,bizi takip edebilirsiniz!

Ara

  • BİLSEM’e aday gösterilen öğrenciler için herhangi bir başvuru ücreti ödenecek mi?

Hayır. 2018-2019 BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme başvuruları tamamen ücretsizdir ve BİLSEM öğrenci tanılamasının hiçbir aşamasında ücret ödenmemektedir. Buna itiraz başvuruları da dâhildir.

 

  • Bir öğrenci için BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme sürecinde kaç yetenek alanından başvuruyapılabilir?

Bir öğrenci için BİLSEM Tanılama ve Yerleştirme sürecinde en fazla iki yetenek alanından başvuru yapılabilir.

 

  • Öğrencilerimi geçen yıl BİLSEM’e aday gösterdim fakat grup tarama uygulamasında belirlenen baraj puanını geçemediler. Aynı öğrencileri bu sene de aday gösterebilir miyim?

Evet. 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda belirlenen sınıf seviyesi uygunsa öğrenci tekrar aday gösterilebilir.

 

  • Çocuğum geçen sene BİLSEM’e aday gösterildi. Grup tarama uygulamasında belirlenen baraj puanı geçerek bireysel değerlendirmeye hak kazandı fakat bireysel değerlendirmede belirlenen baraj puanı geçemedi. Bu sene tekrar aday gösterildiğinde grup tarama uygulamasına katılmadan bireysel değerlendirmeye alınabilir mi?

Hayır. BİLSEM’e aday gösterilen öğrenciler 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda belirlenen bütün şartları yerine getirmek durumundadır. Başvurunun gerçekleştirildiği yıl uygulanan grup tarama uygulamasına katılmayan öğrencilerin bireysel değerlendirmeye alınması söz konusu değildir.

 

  • Çocuğum genel zihinsel yetenek/müzik yetenek/görsel sanatlar yetenek alanlarından birinde BİLSEM öğrencisidir. Çocuğumu farklı bir yetenek alanından BİLSEM’e tekrar aday gösterebilir miyim?

BİLSEM’de öğrenciler en fazla iki yetenek alanında eğitim görebilmektedir. Bir yetenek alanında eğitim gören öğrenci 2018-2019 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda diğer iki yetenek alanında da aday gösterilebilir. Fakat aday gösterildiği diğer alanlarda belirlenen baraj puanlarını (grup tarama+bireysel değerlendirme) geçmesi durumunda öğrenci (zaten BİLSEM’de bir yetenek alanında eğitim aldığı için) yalnızca bir alanı tercih etmek durumundadır.  (Örneğin genel zihinsel yetenek alanı öğrencisi ise ve yeni tarama sonucunda görsel sanatlar veya müzik yetenek alanının her ikisinde de başarılı olsa bile yalnızca birini tercih edebilir.) BİLSEM’de öğrenciler en fazla iki yetenek alanında eğitim alabilmektedir.

 

  • Grup tarama uygulaması zekâ ölçeği midir?

Grup tarama uygulaması zekâ ölçeği değildir. Bakanlıkça grup tarama uygulaması yapıldıktan sonra yetenek alanları doğrultusunda belirlenen baraj puanlarına göre yapılan bir eleme uygulamasıdır. Grup tarama uygulamasında yetenek alanlarına göre belirlenen puanların yetenek alanlarına göre yapılan bireysel değerlendirmelerdeki sonuca bir katkısı olmamaktadır.

 

  • BİLSEM tanılama süreciyle ilgili hazırlık yapılır mı?

BİLSEM tanılama süreciyle ilgili herhangi bir hazırlık söz konusu değildir. Tanılama sürecini destekleyici hazırlık kursu, dershane, yayın vb. yoktur.

 

  • Grup tarama uygulamasına sadece genel zihinsel yetenek alanında aday gösterilen öğrenciler mi katılır?

Hayır. Yetenek alanı gözetilmeksizin BİLSEM’e aday gösterilen bütün öğrenciler grup tarama uygulamasına katılmak zorundadır.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız !

Kas

Tekirdağ Bilim ve Sanat Merkezinde ve Tekirdağ okullarında görev yapan müzik öğretmenleri,teknik personelimiz sayesinde hazırlanan video yayındadır.Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

İzlemek için aşağıdaki video linkini  seçiniz.

Kas

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle  Süleymanpaşa Kültür Merkezi’nde kutlama programı düzenlendi.   Programa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra  Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Vali Yardımcıları Tayyar Şaşmaz, Abdullah Kalkan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Vekili Haşim Göksel, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan,il protokolü ve vatandaşlar katıldı.   Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından aday öğretmenler adına konuşan Gülçin Vatansever’in konuşmasıyla başladı.   Program, emekli öğretmen Muammer Okumuş’un konuşmasıyla devam etti.   Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.   Programda bir konuşma yapan Vali Aziz Yıldırım:   Ulu Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri’ne Başöğretmen olduğu günü, öğretmenler günü olarak kutluyoruz. Bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.       Öğretmenlik gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Dolayısıyla her çeşit mesleğin toplumdaki bireylere kazandırılması da öğretmenlik sayesinde olmaktadır. Onun için sizler toplumun bütün kesimlerine yol gösteren birer öndersiniz. Her bireyin yetişmesinde büyük rol üstlenilen, ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç beyinlere işleyip, onları geleceğe hazırlama konusunda her türlü fedakarlığı da gösteren sizlersiniz.    Öğretmenlere en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızı emanet ediyoruz. Çocuklarımızla beraber aslında onlara geleceğimizi de emanet etmiş oluyoruz. Bundan dolayı öğretmenlik mesleğinin kutsallığına ilişkin herhalde çok söz söylemeye gerek yok.    Atatürk ilke ve inkılaplarına içten bağlı, özverili, çevresine güvenen inanç veren, insan ve yurt sevgisiyle dopdolu bir kişi olarak tarif edilebilecek öğretmenlere cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ;”Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyerek hem büyük sorumluluklar yüklemiş, hem de öğretmenlerimizin değerini anlatmıştır.   Değerli Öğretmenler, Sevgili Konuklar    Büyük Önder Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak istiyorsak bilginin önemini kavramak zorundayız. Bilgiyi üretip, çağı yönlendirenler ve onu en iyi kullananlar gelişmiş toplumlardır.   Artık çağımız bilgi çağıdır, bilginin oluştuğu ve mayalandığı yerler ise eğitim kurumlarıdır. Bilginin kaynağı ise siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Eğer ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine çıkacaksa bu sizlerin üstün gayretlerinizle ve Atatürk’ün ifadesiyle “Aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” sayesinde olacaktır.   Bugünün çağdaş eğitiminde, bildiklerimizi tekrar eden eğitim, öğretim anlayışının yerine, bilgiyi kökleriyle kavrayan, öğrenmeyi öğrenen, düşünmeyi, bağımsız karar verebilmeyi ve bilgiyi üretim süreçlerine aktarmayı öğreten bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Bu eğitim metodunu hakkıyla kullanıp düşünen, sorgulayan, araştıran, bilgiyi üreten bireyler yetiştirmek sizlerin elindedir. Bu hususta öğretmenlerimize inancımız tamdır.    Bu duygu ve düşüncelerimle; Başöğretmenimiz Atatürk’ün yolunda yürümekte olan ve güzel ülkemizin aydınlık nesillerini yetiştirmek amacıyla çalışan siz değerli öğretmenlerimizin, Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Dedi.   Program, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin gerçekleştirdiği yemin törenin ardından yıl içinde emekli olan öğretmenlere Vali Aziz Yıldırım tarafından “Hizmet Şeref Belgeleri” verilmesi ile devam etti.   Daha sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünce öğrencilere yönelik düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları ile öğretmenler arası anı, şiir, tenis, masa tenisi, satranç ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere, il protokolü tarafından ödülleri verildi.   Kutlama Töreni, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan programın sunulmasıyla devam etti.   Tören, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle hazırlanan “Öğretmen” konulu fotoğraf sergisinin açılmasıyla son buldu.

Kas

Tören; Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.   Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra  günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.   Çelenk sunma töreni, Süleymanpaşa Gençlik Merkezi öğrencileri tarafından yapılan halk oyunları gösterisi ile son buldu.     Törene; Vali Aziz Yıldırım, Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun, Enes Kaplan,  Garnizon Komutanı Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, askeri erkân, il protokolü, gazilerimiz ve şehit ailelerimiz ile vatandaşlar katıldı.

Kas

Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında özlemle ve saygıyla anıldı.

 

Anma programı, Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından saat 09:05’te Ata’mızın manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Anma programı Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Konferans Salonunda devam etti.

 

İstiklal Marşının okunması ile başlayan programa;  Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Milletvekilleri Çiğdem Koncagül. Enez Kaplan,  Garnizon Komutanı Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, il protokolü, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

NKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Nuran Koltuk, “Yabancıların Gözüyle Mustafa Kemal Atatürk” konulu bir konuşma yaptı.

 

Konuşmanın ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80. yılı münasebetiyle düzenlenen “Atatürk” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Anma programı, Tekirdağ  Güzel Sanatlar Lisesi  öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programın sunulması ile son buldu. 

 

Anma programının ardından Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından, Süleymanpaşa  Güzel Sanatlar Lisesi  resim bölümü öğrencilerinin hazırlamış olduğu “ Atatürk Resimleri”  sergisi gezildi.

Kas

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı bilim ve sanat merkezlerine alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere 2018-2019 eğitim öğretim yılında yapılacak olan öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuz yayımlanmıştır.

Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacaktır.

 

Kas

Merkezimiz ile Çorlu Bilsem yönetici ve öğretmenleri kurumsal anlamda işbirliği ile ilgili ziyaret edilerek ,kurum içindeki mekanlar hakkında bilgilendirmeler alınmıştır.Yeni Eğitim -Öğretim yılında merkezimiz adına Çorlu Bilsem´e başarılar diliyoruz.